"Why Europe" İnisiyatifi

News15.08.2017
zzzz555.jpg

Why Europe, AB'nin önem taşıdığını ve günlük yaşamı olumlu şekilde etkilediğini düşünen bir grup Avrupalı öğrenci tarafından desteklenen bir girişimdir. Özetle, Avrupa Birliği’nin var olan bütünlüğünü sorgulamadan açık, kritik ve değerli tartışmaları teşvik etmeyi amaçlayan Why Europe Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal ağlarda aktif.

Bu Avrupalı öğrenciler bir yıl önce özellikle Brexit referandumundan sonra popülistlerin içerik  ve sloganlarının etkisinden esinlenerek aktif olmak zorunda olduklarını fark ettiler ve Avrupa entegrasyonunun avantajlarını vurgulamak istediler. Onlara göre insanların Avrupa'da birlikte yaşadığı barış, Avrupa projesini destekleme nedeni olmalı. Ayrıca, iç pazar, insan hakları ve birçok özgürlük garantisi verilmeli. Avrupa tarihine baktığınızda veya bugün Avrupa'nın ötesine baktığınızda, tüm bunlar hiç de açık değil. Bu amaçla Why Europe insanlara AB'nin ve birleşik Avrupa'nın günlük hayatlarını nasıl olumlu yönde etkilediğini göstermek istiyor. Ve popülistleri kendi silahlarıyla yeniyor: Buna pozitif popülizm diyorlar.

Şu an için, Fransızca, Almanca ve Macarca içeriklerle ayda 700.000 ila 2.4 milyon arasında kişiye ulaşıyorlar. Diğer dillerde içerik üretmek için de çalışmaları devam ediyor.