„Siyasi Gençlik Örgütlerinin Güçlendirilmesi“ | fnst.org

„Siyasi Gençlik Örgütlerinin Güçlendirilmesi“

Uluslararası Liderlik Akademisi'nin (IAF) ilk çevrimiçi eğitimi
News18.06.2020Sude Çelikörs
IAF Sude

Friedrich Naumann Vakfi’nin ilk online IAF eğitimine katıldım. Eğitim “Siyasi Gençlik Organizasyonlarını Guclendirme” üzerineydi ve bir gençlik hareketi olan 3H Hareketi’ni geliştirmemizde faydası olacağını düşünerek bu eğitime katıldım. En temelden başlayarak derneğimiz için bir stratejik hedef belirleme, gönüllü iletişimi, kriz yönetimi ve dernek altyapısı gibi bir çok konuda eğitim aldık ve online araçlar eğitim boyunca çok başarılı kullanıldı.

Demokrasi için demokratlara, güçlü kurumlara ve bireysel özgürlüklerin sağlanmasına ihtiyacınız vardır. Bu tarz bir demokrasiye ulaşmanın yolu da eğitimden geçer ve gerekli eğitim bir sonraki jenerasyonu belli başlı sorunlara karşı hazır eder. 3H Hareketi olarak biz de eğitimin önemini çok iyi kavrıyoruz, ancak bu eğitim modülünün uygulanması, derneklerin yönetimi, organizasyon becerisi vb bir sürü faktör var. Friedrich Naumann Vakfi’nin bize sağladığı eğitim bu noktada bizi belli başlı zorluklara karşı hazırlıyor.

Eğitimde ilk stratejik hedefimiz üzerine düşündük ve çeşitli online grup tartışmalarıyla dünyanın farklı ülkelerinden katılımcılar kendi organizasyonlarinin stratejik hedefleri konusunda beyin fırtınası yaptılar. İçinde bulunduğumuz sürecin bu stratejik hedefleri nasıl etkilediğini ve bunu nasıl fırsata cevirebilecegimizi konuştuk. Farklı ülkelerdeki liberal siyasi partilerde veya derneklerde kampanya direktörü olarak çalışan kişiler bize sunum yaparak kendi tecrübelerini aktardı. Bir grup çalışmasında gençlik organizasyonlarınin karşılaşabileceği bazı olası sorunları tartıştık ve farklı siyasi kültürlerin parçaları olmasına rağmen farklı ülkelerdeki gençlik organizasyonlarının hep belli başlı sorunlarla uğraştığını gördük. Odaklandığımız başka bir nokta pazarlama idi. Bir gençlik derneğinin kendisini nasıl tanıtması gerektiğini ve nasıl bir fikir pazarladigimiz üzerine tartıştık. Hatta Instagram’da kendi hesaplarımızdaki hikayelere video yükleyerek kendi tanıtım videolarımızı  yaptık.

Eğitim süresince rastirdigimiz çalışmalarda insanların öğrenme ve dikkatini toplayabilme oranının en çok interaktif eğitim modelinde gerçekleştiğini gördük. Biz de 3H olarak, katilimcilarimizin kendini açıkça ifade edip tartışmalara katılıp interaktif olarak yer alabilmelerine önem veriyoruz.

Bu eğitimin benim için en önemli tarafı liberal görüşen sahip gruplar ayrı görüşlere sahip olsalar da belli temel görüşler de birleşebilmemiz. Bireysel özgürlükler, serbest piyasa ve hukukun üstünlüğü gibi ana değerlerde birleştiğimiz sürece bu değerler üzerinden birlikte çalışmamamız için bir sebep yok. Gençlik organizasyonları olarak hepimiz belli sorunlarla yüzleşiyoruz ve bu durumlarda birbirimizden yardım alabilir, birbirimize örnek olabiliriz. Bu eğitim hem bireysel hem de dernek açısından bize çok şey kattı. 3H Hareketi’ndeki arkadaşlarımla paylaşarak bu bilgilerin derneğin kurumsal hafızasında yer almasını mutlaka sağlayacağım. Dernek olarak amacımız özgürlüğün bizim açımızdan ne olduğunu insanlara tanıtmak ve partnerimiz Friedrich Naumann Vakfı sayesinde kendimizi bu konuda geliştirmede her zaman destek alıyoruz. Özgürlükle kalın!