Pakistan'da "Sessizlerin Koruyucusu" – Asma Jahangir'in Ölümü | fnst.org

Pakistan'da "Sessizlerin Koruyucusu" – Asma Jahangir'in Ölümü

Pakistan
News22.02.2018
Pakistan’

Ataerkil yapıların karşısında, demokrasinin büyük bir savunucusu ve "sessizlerin en yüksek sesi" olan ünlü insan hakları avukatı Asma Jilani Jahangir, 11 Şubat 2018'de, Lahor'da, 66 yaşında, felç geçirerek hayatını kaybetti.

Asma, Arapça "Asima" sözcüğünden (diğer bir deyişle "koruyucu") türemiştir ve aslında Jahagir insan hakları avukatı olarak daima kadınların, azınlıkların ve çocukların hakları için bir koruyucuydu. Sadece Pakistan’da İnsan Hakları Komisyonu'nun (HRCP) kurucu üyesi değildi, aynı zamanda BM'nin Din ve İnanç Özgürlüğü Özel Raportörü, BM'nin Yargısız İnfaz Özel Raportörü ve BM İran’da İnsan Hakları Durumu Özel Raportörü görevlerinde bulundu. Yine çabaları ve zayıf olanın yanında olması başını dertte soktu; çok sayıda ölüm tehdidiyle karşı karşıya kaldı ve birkaç kez tutuklanarak ev hapsine alındı.

Özgürlük için Friedrich Naumann Vakfı, 1990'dan 2007'ye kadar Asma Jahangir ve ablası tarafından 1987'de kurulan Pakistan'daki ilk ücretsiz hukuki yardım merkezi olan "AGHS Yasal Yardım Merkezi"ni destekliyordu. AGHS Yasal Yardım Merkezi anayasa ve aile hukuku uzmanlığıyla kadınlara, reşit olmayan tutuklulara, zorla çalıştırılanlara ve dinsel azınlıklara odaklanarak çalışıyordu.

Bugüne kadar Friedrich Naumann Vakfı, ülke çapında insan hakları örgütlerini desteklemeye devam edip İnsan Hakları Komisyonu ile ortaklığını sürdürdü. Vakıf, siyasi savunuculuk ve insan hakları çalışmalarına ek olarak, okullarla ve üniversitelerle ortaklık kurarak çevre sorunlarına ve iklim değişikliğine de değindi. Ayrıca vakıf, Pakistan'ın 15 ilçesinde AB tarafından ortaklaşa finanse edilen "İyi Yönetişim" projesine destek vererek kırsal alanlarda yerel yönetime ilişkin konularda da aktif.