P24 Bursa’da Dijital Medya Atölyesi Gerçekleştirdi | fnst.org

P24 Bursa’da Dijital Medya Atölyesi Gerçekleştirdi

P24
News24.05.2018
P24

Bağımsız Gazetecilik Platformu (P24) 14 Nisan 2018 günü Bursa’da yerel gazetecilerin, yurttaş gazetecilerin, iletişim öğrencilerinin ve STK temsilcilerinin katıldığı bir dijital medya ve emek haberciliği atölyesi gerçekleştirdi. Nilüfer Belediyesi STK’lar Yerleşkesi’nin ev sahipliği yaptığı etkinlik Özgürlük için Friedrich Naumann Vakfı’nın katkılarıyla planlanan atölye serisinin ilki olarak düzenlendi.

Atölye eğitmenlerinden, Türkiye’de yeni medya çalışmalarının öncülerinden olan Bilgi Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Erkan Saka, dijital teknolojilerin gelişimiyle gazeteciliğin geçirdiği dönüşümleri anlattı. Dijital medya uzmanı Kenan Dursun ise, yazımından, yayımlanmasına ve yaygınlaştırılmasına kadar haberciliğin her aşamasında gazetecilere yardımcı olabilecek uygulamaları, internet sitelerini ve sosyal medya kanalarını tanıttı. Ayrıca bilişim uzmanı Şevket Uyanık gazetecilerin kendilerini olası çevrimiçi güvenlik sorunlarından korumalarını sağlamak amacıyla dijital güvenlik uygulamalarını sundu ve kişisel bilgilerin daha güvenli bir şekilkde korunması için pek çok ipucu paylaştı.

Bursa ülkenin en büyük sanayi kentlerinden biri olduğundan, gazeteci Gülşen İşeri de emek haberciliği başlığı altında hak temelli haberciliğin temel ilkelerini anlattı. On seneyi aşkın süredir emek ve kentsel dönüşüm gazeteciliği deneyimine sahip İşeri, insan hikâyeleri haberciliğinin püf noktalarından söz etti. İşeri ayrıca serbest gazeteciler için bu alanda uzmanlaşma olanaklarından da söz etti.

Etkinlik katılımcıların sorularıyla noktalandı.