#ÖdevimÖzgürlük | fnst.org

#ÖdevimÖzgürlük

ÖdevimÖzgürlük

Ödevim Özgürlük Online - Yeni Projeler Geliyor

Hepinizin bildiği gibi bu günlerde sosyal mesafe kuralı ile yaşıyoruz. Bu süreçte online platformlar hayatımızın merkezine girdi. Bizler de “Özgürlük için Friedrich Naumann Vakfı” olarak, liberal değerler ve özgürlük için çalışmaya, eğitici faaliyetlerimizi gerçekleştirmeye devam etmek istiyoruz, ve bu sebeple pek çok içeriğimizi online platformlara taşıma sürecindeyiz.

Yeni girişimimiz “Liberal Homeworks Online”, özgürlükçü değerleri ve fikirleri insanlara dijital olarak sunmayı amaçlayan yenilikçi eğitim programlarına destek sağlıyor.

“Ödevim Özgürlük Online”, özellikle COVID 19 krizi çerçevesinde, liberal içeriğin yayılması ve tartışılması için sanal bir alandır. Bu alanda size yeni projelerimizi sunmaktan gurur duyuyoruz. 

Lütfen bir göz atın.

Dokuz8 Haber

Türkiye'de Corona salgınının başlangıcından bu yana, Dokuz8 HABER, birden fazla kanal kullanarak doğru bilginin yayılmasında ön saflarda yer almaktadır. Türkiye'nin her yerinden gönüllüler ve 700'den fazla yurttaş habercinin dahil olduğu  bir ağdan gücünü alan Dokuz8 Haberin konuları ve hedef kitlesi oldukça çeşitlidir. Sosyal medya kullanıcıları, öğrenciler, iklim aktivistleri, insan hakları savunucuları, LGBTQI + üyeleri, sanatçılar, genç profesyoneller, sosyal girişimciler, araştırmacılar ve bilim adamları Dokuz8 haberin takipçileridir.

2014 yılında kurulan Dokuz8 Haber, Türkiye'de yurttaş haberciliğin öncülerinden biridir. Temel amaç;  sansür, ayrımcılık, ön yargı ve nefret söyleminden uzak bilgi edinme hakkını korumaktır.

Bu önemli çabayı desteklemekten mutluluk duyuyoruz. Dokuz8 Haberin “Haklar ve Özgürlükler” bülteninde Türkiye'deki Corona virüs ve kişisel özgürlüklerle ilgili önemli gelişmeler yer alacak.

Bültende, Dokuz8 Haber, salgının etkileri ve buna karşı alınan önlemler ile sivil özgürlükler üzerine odaklanacaktır. “Haklar ve Özgürlükler” normalleşme tartışması, kadın, mülteci ve çocuk gibi savunmasız grupların durumu, gazetecilik ve sansür, siyaset, ekonomi gibi konulara ilişkin konuları kapsamaktadır

Korona Sohbetleri

Türkiye ve Almanya arasında diyaloğun kurulmasını sağlamak FNF Türkiye'nin önemli bir amacı. Dijital #ÖdevimÖzgürlük serileri çerçevesinde seçkin Türk gazeteci Nevşin Mengü, instagram hesabında her hafta "Korona Diyalogları" adlı bir program sunuyor. Türk kökenli Almanlar ile, korona krizinin toplum üzerindeki etkilerinden bahsediyor.

Türk Halkının Gizlilik ve Kişisel Özgürlükler Konusundaki Görüşü

Korona salgını dünyayı değiştirdi ve muhakkak toplumlarımız üzerinde kalıcı bir etkisi olacak. Bu belirsizlik ortamında veri çok önemli. Özgürlük için Friedrich Naumann Vakfı Türkiye Ofisi, Türk vatandaşlarının pandemiye karşı mücadelede gizlilik haklarını ve kişisel özgürlüklerini nasıl değerlendirdiklerine dair temsili bir anket yapmak için İstanbul Ekonomi Araştırma ile işbirliği yaptı.