Norveç’in Azınlık Hükümetine Liberal Katılım

Norveç
News19.02.2018
Norveç

Liberal parti Venstre, bu aydan itibaren muhafazakar Başbakan Erna Solberg'in yönetim koalisyonunun bir parçası. Norveç Liberalleri iki hafta süren müzakereler sonrasında Muhafazakarlar ve göç karşıtı "İlerleme Partisi"’nin de bulunduğu kabineye katıldı. Yönetim koalisyonu, şimdiye kadar popülist İlerleme Partisi'yle koalisyona katılmaya karşı çıkan Hıristiyan Demokratların desteğine bağımlı bir azınlık hükümeti oluşturmuş oldu.

Azınlık hükümetleri söz konusu olduğunda Norveç uzun zamandır devam eden bir geleneğe sahip. Bunun nedeni parlamentoda temsil edilen çok sayıda parti - şu anda Storting'de dokuz parti var - bu da dört partiden azının bir araya gelerek çoğunluk hükümeti kurmasını imkansız hale getiriyor. Bununla birlikte, Liberaller için hükümete katılım, 2021 yılına kadar Kuzey Kutup Bölgesi’nde  petrol sondajı yapılması yasağı, 2025 yılına kadar kürk çiftliklerinin kademeli olarak kapatılması, ek mültecilerin kabulü ve ebeveyn izni politikalarının modernizasyonu gibi koalisyon sözleşmesinde yer alan başlıca endişelere müdahele şansı tanıyor. Bu konularda Venstre, aralarında Parti Başkanı Trine Skei Grande'nin Kültür Bakanlığı pozisyonu dahil iki kadın ve bir erkek bakandan oluşan üç bakanlığı (Eğitim, Çevre ve Kültür) elinde tutacak.

Liberallerin koalisyonun bir parçası olması diğer iki iktidar partisi için de faydalı. Venstre'den önce iki destekleyici parlamento partisi bulunması gerekiyordu, şu andan itibaren yeni mevzuat müzakerelerinde tek bir detekleyici arandığı için süreç daha kolay olacak. Yine de, bu durumdan riskler de gelişebilir. Özellikle Merkez sol ve Hıristiyan Demokratların uyum sağladığı sosyal yardımların genişlemesine ilişkin politikalar söz konusu olduğunda, iktidar koalisyonu için yenilgi riski yüksek.

Venstre, 1884 yılında kurulan Norveç'in en eski partisi. 2017 Parlamento Seçimleri'nden bu yana Venstre, 169 üyeden oluşuyor Storting'de 8 milletvekiline sahip.