"İfade Özgürlüğü Davalarında Adil Yargılanma Hakkı Göz Ardı Ediliyor" | fnst.org

"İfade Özgürlüğü Davalarında Adil Yargılanma Hakkı Göz Ardı Ediliyor"

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği
News29.01.2019
MLSA
MLSAMLSA

MLSA’nın 71 dava izleyerek elde ettiği bulgulara göre ifade özgürlüğü davalarının önemli kısmında sanıklar tutuklu yargılanıyor; tutuklular sıklıkla mahkemeye getirilmiyor ya da kelepçeli bir şekilde getiriliyor.

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) ve Uluslararası Basın Enstitüsü’nün (IPI) gerçekleştirdiği altı aylık adil yargılama hakkı ve dava izleme programına göre Türk mahkemeleri aleyhinde yalnızca yazılı ve sözlü ifadeler bulunan sanıkları hukuksuz şekilde tutuklu yargılıyor.

Friedrich Naumann Vakfı (FNST) desteği ile yürütülen dava izleme projesinden elde edilen verilere göre, ifade özgürlüğü temelli davaların yüzde 38’inde sanıklar uluslararası standartlara aykırı olarak tutuklu yargılanıyor. Bu çalışmada elde edilen bulgular, adil yargılanma hakkının sistematik olarak ihlal edildiğini ve tutuklu yargılanan sanıkların sıklıkla duruşma salonuna fiziken getirilmediğini ortaya koydu.

Çalışmanın bulgularını kamuoyu ile paylaşmak üzere 22 Ocak Salı günü düzenlenen basın toplantısına Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İsveç, İsviçre, Macaristan, Rusya Konsolosluklarından yetkililerin yanı sıra yerli ve yabancı gazeteciler de katıldı.

Raporun tamamını görmek için tıklayınız.