"Herkes kendine has bir şekilde lider olabilir" | fnst.org

"Herkes kendine has bir şekilde lider olabilir"

Uluslararası Genç Liderler Akademisi “Milenyum Kuşağı”
News12.08.2020
Young Leaders Academy

Liderlik ve Gençlik, özellikle daha muhafazakar toplumlarda sıklıkla bir karşıtlık olarak görülür. Bu durum; iş dünyasına, akademiye ve siyasete hakim olan boomerların liderlik pozisyonlarında tekelleşmesine yol açtı. İşte Milenyum ve Z Kuşağı'nın karşılık verme zamanı. FNF Türkiye; daha demokratik, sorumlu, aktif ve nihayetinde politik farkındalığı olan bir toplum için liderlik ve gençlik konularını gündeminde üst sıralara taşıdı.

Özgürlük uğruna çabalamak isteyen liderleri, fırsat yaratabilen ve toplumumuz için sürdürülebilir çözümler yaratabilecek yenilikçi fikirleri olan girişimcileri desteklemek ve geliştirmek istiyoruz. Ayrıca; bu liderlerin, çabalarına ortak olmaları için başkalarına ilham olmalarını ve onları da cesaretlendirmelerini istiyoruz.

Haziran ve Temmuz aylarında ilk Uluslararası Genç Liderler Akademisine ev sahipliği yaptık. Korona salgını nedeniyle on oturumun tamamı ile çeşitli ek görevler ve etkinlikler çevrimiçi ortamda gerçekleşti. Akademi; genç politik aktivistleri başkalarını ikna etme, ilişkiler kurma, stratejik iletişim kurma ve gerçek liderler gibi liderlik etme becerileri konusunda bilgilendiren dört tematik oturumdan oluşuyordu.

Liberalizmin yayılması için aktivistlerin temel değerleri ve ilkeleri benimsemeleri gerekir. Program, "Liberalizminizi Tanıyın" başlıklı oturumlarla başladı. "Liberalizm sizin için ne anlama geliyor?" sorulan sorulardan biriydi. Katılımcılarımıza göre, liberalizmin birçok şekli ve yönü bulunuyor. Yine de, hiçbir liberalin vazgeçemeyeceği bazı ilkeler vardır. Bunlar, özgürlük ve bireyselliği kapsıyor. Kişisel özgürlük, sorumluluğu ve aynı fikre sahip olmadığınız başkalarına tahammül etme becerisini beraberinde getirir. Biz, liberaller olarak, hukukun üstünlüğü konusunda da tutkuluyuz ve barış için çabalıyoruz. Öte yandan, güç konusunda şüphelerimiz var ve kendiliğinden var olan bir düzenin tarafındayız. Örneğin serbest piyasayı düşünün. Akademimizde, tüm bu ilkeleri ve ne anlama geldiklerini tartıştık.

Sosyal değişime teşvik için, politik aktivistler olarak çabalıyoruz. Networking değişimin anahtarıdır! Bu konuya iki oturum ayırdık.. Ağlar, insanların ortak bir amaç etrafında toplanmalarına yardımcı olur. Başkalarını yenilikçi fikirler bulmaları, kaynaklarını birleştirmeleri ve birbirlerini güçlendirmeleri için ikna eder. Akademide, güçlü bir ağa sahip olmak için nelere ihtiyaç olduğunu tartıştık. Düşündük ve ağımızdaki üyelere hangi becerileri ve hizmetleri sunabileceğimizi kendimize sorduk. Çünkü, güçlü bir ağın sonuçları gözler önüne sermesi ve ilişkileri beslemesi gerekir. Çaba göstermeye değer!

Bilgili bir aktivist ve iyi bir ağa sahip olmak büyük becerilerdir. Ancak bu beceriler, başarılı bir lider olmak için yeterli değildir. Mesajınızı nasıl ileteceğinizi ve başkalarına nasıl ilham vereceğinizi de bilmeniz gerekir. Bu nedenle, Akademimizin ikinci oturumu Hikaye Anlatma ve Liderlik Markanızı Geliştirmek üzerineydi. İyi bir hikayenin sırrı şudur: İnsanlara ne yaptığınızı açıklamadan önce neden bir şeyler yaptığınızı söyleyin! Bu, gerçekleri aktarmadan önce dikkatlerini çekmenizi sağlar.

Sosyal medya, hikayenizi anlatmak için harika bir yerdir. Birçoğumuz sosyal medyaya oldukça hakimiz. Yine de, bu mecraları networking araçları olarak nasıl kullanacağımızı gerçekten biliyor muyuz? Akademide, son derece başarılı sosyal medya sayfalarını analiz ettik ve kendi hesaplarımızı geliştirmek için bunlardan nasıl ilham alabileceğimizi tartıştık. İlham ve fikir arayışındaysanız, faydalı bilgiler için outpoweringbrands_co'ya göz atabilirsiniz.

Tüm bilgilerin ardından katılımcılar, yaklaşık iki aylık sıkı çalışmanın sonuçlarını özetleyen kişisel edinimlerini paylaştılar. Gerçek birer lider olma yolunda, çok sayıda (eğlenceli) video görevleri, yazılı ödevler, alanında uzmanların konuşmaları ve haftalık webinarlar onlara yardımcı oldu. Herkes "Bu Akademi'de çok şey öğrendik" sonucuna vardı. Ancak, katılımcılarımızdan birinin pek sevdiğimiz bir düşüncesini vurgulayacağız: "Herkes kendine has bir şekilde lider olabilir."

İlham verici, bilgili ve inanılmaz bir mizah anlayışına sahip olan (hepsi katılımcılarımızın ifadeleri) moderatörümüz Sven Gerst'e sonsuz teşekkürler. Sven Gerst aynı zamanda “başkalarını cesaretlendirmek için eşsiz bir yönteme sahip” biri.

Onunla gerçekleştireceğimiz bir sonraki akademiyi sabırsızlıkla bekliyoruz.