HABER TARTIŞMA ATÖLYELERİ II: “Zor Konularda Yeni Bir Diyalog” | fnst.org

HABER TARTIŞMA ATÖLYELERİ II: “Zor Konularda Yeni Bir Diyalog”

Hrant Dink Vakfı
News26.07.2018
Hrant Dink Vakfı

Friedrich Naumann Vakfı’nın katkılarıyla Medyada Nefret Söyleminin İzlenmesi projesi kapsamında 10 Temmuz Salı günü düzenlenen ‘Zor konularda yeni bir diyalog’ atölyesinde, soru soran ile sorunun muhatabı kişileri karşılıklı anlayış ve empatiye davet etmede soruların oynadığı role odaklanıldı.

Atölye, uyuşmazlık içerisindeki kişiler ve gruplar arasında empati ve merak duygusunu teşvik edebilmek için diyalog çalışmaları yapan Essential Partners kuruluşundan John Sarrouf’un kolaylaştırıcılığında, Hrant Dink Vakfı Anarad Hığutyun binasında yapıldı. Proje ekibi ve John Sarrouf’un yanı sıra, gazeteci, fotoğrafçı, belgeselci, akademisyenler ile sivil toplum ve özel sektör çalışanlarından oluşan on sekiz kişi atölyeye katıldı.

Hrant Dink Foundation

Atölyede ilk olarak John Sarrouf, iletişimde kısır döngüden ve kutuplaşmadan yapıcı bir diyaloğa geçiş yöntemlerini aktardı. Ardından katılımcılar, farklılıklar arasındaki merakı, ortaklıkları ve bağlantıyı teşvik ederek diyalog için güvenli bir alan oluşturmaya yönelik grup çalışmaları yaptı. Atölyede ayrıca, dinlemenin, sorular ve soru sorma biçimlerinin ilişkileri dönüştürme potansiyelinin ve barışçıl bir diyalog inşa etmekteki önemine değinildi ve bir arada yaşam kültürünü güçlendirmeye odaklanan soru sorma egzersizleri yapıldı.