Genç İnsan Hakları Savunucuları Kariyerlerine Hazırlanıyor: | fnst.org

Genç İnsan Hakları Savunucuları Kariyerlerine Hazırlanıyor:

Bahçeşehir Üniversitesi 6. Moot Court Yarışması
News09.06.2020
BAU VABB

Türkiye'de bir insan hakları avukatı olduğunuzu hayal edin. Müvekkilinizin adı Maryam Nasrin Jabbari olsun. Beş yaşındaki çocuğu ile birlikte İran'daki siyasi baskıdan dolayı Türkiye'ye kaçmış ve yardımınızı istiyor. Türk yetkililer onu işkence gördüğü İran'a geri gönderiyorlar. Bu halde göreviniz onu savunmak ve Türkiye'ye yasal bir şekilde geri dönüşünü sağlayabilmek üzere onun adına Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunmak.

Dört farklı Türk üniversitelerinden 18 öğrenci, Bahçeşehir Üniversitesi 6. Varsayımsal Bireysel Başvuru Yarışması'nın final turunda bu davada çalışmak üzere görevlendirildiler. Dava her ne kadar kurgusal olsa da yarışma oldukça gerçekçiydi. Uludağ, Koç, Ankara ve Trabzon Üniversitelerinden gelen katılımcılara bu varsayıma dayanan sorundaki insan hakları ve özgürlük ihlallerini ele almak üzere Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunmak için hazırlanmaları amacıyla bir aylık süre verildi.

Tüm hukuk takımları bir ayda sıkı bir çalışma ile hazırladıkları davalarını 22 Mayıs tarihinde sundular. Jüride avukatlar Ayşe Dicle Ergin ve Abdülhalim Yılmaz'ın yanısıra Anayasa Mahkemesi raportörü Mustafa İlhan Öztürk vardı. Korona krizi sebebi ile final Bahçeşir Üniversitesi'nde canlı olarak gerçekleştirilemedi, ancak Zoom uygulaması yarışmayı düzenlemek ve yayınlamak için bir kez daha harika bir alternatif oldu.

Katılımcılar insan hakları hukukuna dair pek çok yeni bilgi edindiklerini belirtti. Dahası bir insan hakları davası üzerinde uygulama şansı bulup avukat olarak gelecek kariyerlerine oldukça pratik bir şekilde hazırlandılar. Jüri üyeleri oldukça memnundu. Projenin öğrencileri insan hakları hukuku üzerinde çalışmak ve araştırma yapmak açısından desteklediğini ve teşvik ettiğini belirttiler.

Yarışmayı Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi takımı kazandı ve yakında insan hakları savunuculuğu için en önemli yerlerden birini keşfedecekler. Kazanan takımın şanslı üyeleri Strazburg'daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine ziyaret gerçekleştirmek üzere davet edildiler.