FNF İnsan Hakları Akademisi | fnst.org

FNF İnsan Hakları Akademisi

FNF
FNF

29 Şubat - 2 Mayıs, İstanbul

Friedrich Naumann Vakfı, dünya genelinde altmıştan fazla ülkede toplumun her kesiminin refahı için gerekli olan özgürlük ilkesini teşvik etmeyi amaçlamakta ve insan haklarının, hukukun üstünlüğünün ve demokrasinin desteklenmesi için çeşitli diyalog programları düzenlenmektedir. 25 yılı aşkın süredir Türkiye’de hizmet vermekte olan Vakıf, uzun yıllardır vermekte olduğu insan hakları derslerini yenilenmiş bir formatta, bir akademi başlığı altında birleştirip gerek dünya gerek Türkiye için ciddi bir  önem arz eden insan haklarının ulusal ve uluslararası düzeyde korunması ile ilgili olarak katılımcıların bilgi düzeylerini arttırmayı ve pratikte bir deneyim kazandırmayı amaçlamaktadır.

Eğitmen Kadrosunda Kimler Var?

  • Prof. Dr. Oktay Uygun: Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi
  • Dr. Lami Bertan Tokuzlu: Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi
  • Doç. Dr. Olgun Akbulut: Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi
  • Dr. Serkan Köybaşı​: Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi
  • Dr. Gözde Atasayan: Kadir Has Üniversitesi , Hukuk Fakültesi
  • Av. Veysel Ok: Avukat, Medya ve Hukuk Derneği (MLSA) Kurucusu ve Eşbaşkanı
  • Duygu Yıldırım: Göç Programı Koordinatörü, İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı (İKGV) 

Hangi Konular İşlenecek?

İnsan Haklarının Tarihsel Gelişimi, Uluslararası İnsan Hakları Koruma Sistemleri, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Sisteminin Oluşumu ve İşleyişi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Denetim Sistemi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin İnsan Haklarının Gelişimine Katkısı, İnsan Hakları Hukuku ve Türkiye, İnsan Hakları Aktivizmi, Kadın Hakları, Mülteci ve Göçmen İşçilerin Hakları

Dersler Nasıl İşlenecek?

Program, 29 Şubat - 2 Mayıs tarihleri arasında her Cumartesi saat 10:00-13:30 arasında gerçekleşecektir. Program kapsamında katılımcılara ilgili konuları kapsayan bir okuma paketi sağlanacaktır. Bu doğrultuda her ders iki aşamlı olarak gerçekleşecektir; ilk aşamada  eğitmen tarafından mevcut haftanın konusu ile ilgili teknik bilgi sağlanacak ve bir sonraki aşamada ise katılımcılara aktif bir şekilde dahil olabilecekleri bir tartışma ortamı ve uygulamalı örnek çalışmalar sağlanacaktır. Ayrıca programda,  insan hakları alanında eğitim vermekte olan akademisyenlerin, sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin ve insan hakları aktivistlerinin deneyimlerine de yer verilecektir.

Kimler Başvuru Yapabilir?

Program Hukuk, Siyaset Bilimi, Uluslararası İlişkiler, Kamu Yönetimi, Sosyoloji ve İktisat alanlarında en az  lisans dördüncü sınıf ya da yüksek lisans öğrencilerinin ve bu alanlardan mezun olan  genç profesyonellerin başvurusuna açıktır.

Nasıl Başvurulur?

Başvurular 16 Şubat 2020 tarine kadar online olarak https://forms.gle/r7ZdB9Dya8WG3NNk9 adresi üzerinden alınacaktır. Başvuru sonuçları Vakıf temsilcileri ve eğitmenlerden oluşacak bir komite tarafından değerlendirilecek ve 20 Şubat 2020 tarihinde email üzerinden açıklanacaktır.

Sertifika Alacak Mıyım?

Programın %80'ine katılan ve eğitmenler tarafından başarılı bulunan katılımcılara program sonunda katılım belgesi verilecektir.

Program Ücreti Ödeyecek Miyim?

Programa katılım ücretsizdir. Şehir dışından gelecek katılımcıların ilgili masrafları kendilerine aittir.