Facebook, Myanmar'daki Rohingya Krizinde Çatışmayı Kızıştırıyor | fnst.org

Facebook, Myanmar'daki Rohingya Krizinde Çatışmayı Kızıştırıyor

Myanmar
News29.01.2019
AP Photo
AP PhotoAP Photo

Medyanın etkisi onunla birlikte öngörülemeyen sonuçları da beraberinde getiriyor: Facebook'un Rohingya krizindeki rolü, sosyal medya çukuru hakkında fikir veriyor. Bu gerçeklik bizi, internette bile demokratik bir şekilde bir arada yaşamanın yollarını aramaya zorluyor.

Myanmar'da Facebook internet demek. Genellikle önceden kurulmuş cep telefonlarında, birçok kullanıcı sosyal ağların gerçek internetin sadece küçük bir parçası olduğunu bilmiyor. Diğer ülkelerde olduğu gibi, internette nefret söyleminin artışı da hissediliyor. Siber zorbalık yaygın ve yanlış bilgilendirme yaşlı ve genç demokrasilerin istikrarını tehlikeye atar.

Medya deneyiminin eksikliği ve Facebook'un Myanmar'da yaygın olarak kullanılması, nefret söylemi ve sahte haberlerin nadiren sorgulandığı ve hızla yayıldığı anlamına geliyor. Yüksek kaliteli gazetecilik makaleleri ile sahte haberleri ayırt etmesi zorlaşıyor. Ayrıca hükümet de öncelikli olarak Facebook postalarını iletişim aracı olarak kullanıyor. Facebook‘un medyada baskınlığı ve kullanıcılarının düşük medya okuryazarlığı bileşimi toksik bir karışım yaratmış durumda. Daha fazlası için lütfen tıklayınız.