Ermenistan’da Yeni Parlamento Seçildi

News04.07.2017
armenia.jpg

2 Nisan 2017'de Ermenistan'da parlamento seçimleri yapıldı. Cumhuriyetçi  Partinden  Başbakan Karen Karapetyan, oyların neredeyse% 50'sini kazanarak en büyük paya sahip oldu. Dokuz rakip partiden dördü parlamentoda yer aldı: Cumhuriyetçi Partinin yanı sıra "Müreffeh Ermenistan İttifakı" (% 27), YELK ittifakı (% 7.78) ve Ermeni Devrimci Federasyonu (% 6.58). Bununla birlikte iki liberal parti, Ermeni Ulusal Kongresi dahil olmak üzere, % 5 barajını geçmedi. Yeni seçim yasasının teknik özellikleri ve şeffaflığı geliştirmesine rağmen seçimler manipülasyonlar yüzünden kısmen gölgelendi.

2015 yılındaki anayasa referandumuyla ülkedeki reformları parlamenter bir cumhuriyet haline getirme kararının ardından ilk seçimler gerçekleşti. Muhalefet güçleri, görevdeki Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın bu reformlarla gücünü arttırmaya çalışabileceğinden korkuyor.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Ermenistan'a bir Seçim Gözlem Misyonu gönderdi. Bildirilen olaylar, seçim istasyonlarındaki işlevsiz kameralar ve parmak izi tarayıcılarından para veya hatta un veya tohum torbaları gibi doğal ürünler ile oy satın alınmasına kadar uzanıyordu. Ayrıca, siyah giyinmiş erkek grupları muhtemelen seçmenleri yıldırmak için birçok seçim merkezinin önünde durdu.

Yine de uzmanlar, Ermeni seçimlerinin Batı standartlarıyla karşılaştırılmaması gerektiğini belirtti. Alman Dışişleri Bakanlığı eski Devlet Bakanı ve halihazırda Varşova'da bulunan AGİT / ODIHR direktörü Michael Georg Link, seçimlerin vatandaşların seçim sürecinde ve siyasette genel olarak yeniden güvence altına alınmasının ilk adımı olduğunu belirtti.

Daha fazla bilgi için aşağıdaki web sitesini ziyaret edin (yalnızca Almanca):

https://www.freiheit.org/ein-glas-konfituere-fuer-die-waehlerstimme