Avrupa’da Yükselen Mikro Milliyetçilik ve Self-Determinasyon | fnst.org

Avrupa’da Yükselen Mikro Milliyetçilik ve Self-Determinasyon

Euro Politika
News26.03.2019
Euro Politika
Euro Politika

Euro Politika Dergisi’nin Özgürlük İçin Friedrich Naumann Vakfı’nın (FNF) desteği ile yürüttüğü “Avrupa’da Yükselen Mikro Milliyetçilik ve Self-Determinasyon” konulu panel 9 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirildi. Bu panel toplantısında son yıllarda Avrupa’da Aşırı Sağ’ın (partilerin) yükselişinin oluşturduğu dönüşümlerin belki de en önemli sonuçlarından olan (etnik) mikro- milliyetçiliğin neden ve niçin Avrupa kıtasına hızlı bir şekilde yayıldığını göç, güvenlik ve politik-ekonomi çerçevesinde daha da detaylandırılarak uzman- akademisyen ve gazeteciler tarafından tartışıldı.

Moderatörlüğünü BİLGESAM Genel Koordinatörü Dr. Elnur Ismayıl ’ın üstlendiği toplantıya, İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi ve Jean Monnet Avrupa Kültürlerarası Siyaseti Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Ayhan Kaya, 29 Mayıs Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü öğretim görevlisi Doç. Dr. Özgür Ünal Eriş, Başkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü öğretim görevlisi Dr. Sezgin Mercan ve siyaset bilimci ve gazeteci Sezin Öney konuşmacı olarak katıldı.

Panelin ilk konuşmacısı Prof. Dr. Ayhan Kaya popülizmi tanımlayan yaklaşımlar hakkında kısaca bilgi vererek yükselen milliyetçiliğin ve popülizmin retoriklerinin güç kazanmasının ardındaki nedenleri katılımcılarla paylaştı. Kaya, ütopyaların kalmadığı bir dönemde geçmişe vurgu yapıldığını ve 1970’lerden bu yana yaşanan Sosyo- ekonomik ve politik krize karşı çözüm üretemeyen merkezi siyasetinin çaresizliğini işaret etti. Ayrıca popülizm yaşanan sorunların nedeni değil, uzun süreden bu yana yaşanan sorunların sonucu olduğunun altını çizdi.

Panelin devamında söz alan Doç. Dr. Özgür Ünal Eriş, son zamanlarda Avrupa siyasetinde gündemde olan ekonomik kriz ve özellikle Suriye’deki iç savaştan Avrupa’ya kaçmaya çalışan mültecilerin Avrupa toplumlarında oluşturduğu hoşnutsuzluğun aşırı sağ partilere oy vermeye yöneltmesi, Karl Deutsch’un ‘güvenlik topluluğu’ kavramı ve Kopenhag Ekolu’nun geleneksel/realist güvenlik anlayışının eleştirisi ve güvenlik/güvenlikleştirme teorileri üzerinden örnekler vererek teorik bir yaklaşımla açıklamaya çalıştı.