2014’ten Bugüne Kırım Tatarlarının Durumu | fnst.org

2014’ten Bugüne Kırım Tatarlarının Durumu

Politik, Sosyal, Ekonomik Sistemlere Erişim
News11.12.2018
The Situation of Tatars since 2014

Aralık 2018'de Friedrich-Naumann Vakfı (FNF) Türkiye Ofisi, Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi‘nin (CIES) desteğiyle "2014’ten Bugüne Kırım Tatarlarının Durumu: Politik, Sosyal, Ekonomik Sistemlere Erişim" başlıklı bir panel düzenledi.

Kırım Tatarları'nın durumu ile ilgili panelin açılışında, Friedrich Naumann Vakfı'ndan Dr. Hans-Georg Fleck, Kırım Tatarlarının tarihsel durumuna ve insan hakları ile ilgili mevcut sorunlara dikkat çekti. Kırım ve Türkiye'den dört farklı panelist, konuyu farklı açılardan ele aldı.

Mustafa Aydın (Uluslararası İlişkiler Profesörü; Eski Rektör, Kadir Has Üniversitesi, İstanbul) gerçekçi motive edici konuşmasında, Rusya'nın Karadeniz'de ve Türkiye'nin çevresinde Kırım'ın işgalinden sonra artan hakimiyetini dile getirdi. Daha sonra, Borys Babin (Ukrayna'nın Kırım  Daimi Temsilcisi) uluslararası hukukun önemini ve Rusya'nın Kırım'ı işgal ederek işlediği ihlalleri vurguladı. Sayın Babin, tüm tarafları Sovyet rejimi altında onlarca yıl tehcirde yaşayan Kırım Tartarlarına adalet için bir olmaya çağırdı. Ardından Fethi Kurtiy Şahin (Araştırmacı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ankara), Türkiye'de yaşayan çok sayıda Kırım Tatarı'na ve yaşayan Kırım kültürü ve toplumuna odaklandı. Türkiye'de gelişen sivil topluma odaklanarak, Kırım Tatar aktivizminin yeni bir aşamada olduğunu belirtti. Ayrıca, Kırım Tatarlarının durumunun ne Ukrayna ne de Rus etkisi altında hiçbir zaman mükemmel olmadığına değindi. Son olarak, Zarema Barieva (Araştırmacı, Kırım Tatarları Araştırma Merkezi, Kyiv), Kırım Tatar haklarının ihlali konusunda önemli istatistikler sundu.

Panel, hem Türkiye'deki hem de Rus işgali altındaki Kırım'daki Kırım Tatarlarının durumuna dair kapsamlı bir bakış açısı sundu. Kırım Tatarlarının durumu farklı açılardan resmedildi ve özellikle Türkiye ile olan bağlantı panelin odak noktası oldu.